Dětství jsem trávil jako většina husákových dětí venku. Pamatuji si, že v páté třídě základní školy jsme nalezli v křoví předmět oválného tvaru – byl zahrabán a pečlivě ukryt. Vzhledem k tomu, že to bylo v blízkém okolí továrny na keramické izolanty, nenapadlo nás, že původ nálezu je starý tak maximálně půl roku. Vždyť jsme to našli v zemi.
Nalezený předmět vykazoval známky fragmentu keramiky zřejmě z doby kamenné. A hlavně: v té době jsme ve škole měli nový předmět s názvem dějepis. Shodou okolností jsme se učili o archeologických vykopávkách. A naše klučičí parta z třídy V.C našla poklad. Nevím jak ostatní, ale byl jsem hrdý a pyšný na neskutečný nález. Hned druhý den, jsme měli hodinu dějepisu a soudružce učitelce jsme nahlásili a ukázali objev. Dětskou radost nám nezkazila. Pochválila nás, poděkovala, a že to pošle na prozkoumání. Zřejmě to zkoumají dodnes ☺
Každopádně co jsem jako dítě měl rád a zůstalo mi to do dneška jsou polévky.
Rád Vás seznámím s polévkou, která chutná po chipsech, ale je zdravá a vydatná – polévka z pečených brambor. Zkrátka si ji zamilujete.
- 4-5 větších brambor
- 2 mrkve
- 750 ml vývaru (kuřecí nebo zeleninový)
- 250 ml smetany na vaření
- kmín
- majoránka
- sůl, pepř
- 4 stroužky česneku
- olej
- Oloupané a nakrájené brambory dáme na pekáč, do kterého jsme dali pečící papír (kvůli snadnému umytí pekáče).
- Přidáme nadrobno nakrájenou mrkev a stroužky česneku se slupkou.
- Vše osolíme, okmínujeme, zakápneme olejem a dáme péct do vyhřáté trouby na 190 st C. Průběžně ingredience vařečkou promícháváme na pekáči, aby vše bylo souměrně opečeno. Mezi tím si připravíme vývar. Do vývaru vložíme upečené brambory, mrkev a česnek zbavený slupek. Vše pak vaříme 15 minut. Po té rozmixujeme tyčovým mixérem, dochutíme solí, majoránkou, pepřem či kmínem a nakonec zjemníme smetanou.
- Při servírování na talíři pak navrch můžeme dát mnou oblíbenou hladkolistou petrželku.
Dalibor
Skvělá polévka, nevěřil bych jak může změnit chuť upečení brambor. Chutnala mi také s trochou curry.